Pozyskujemy i dystrybuujemy pełną gamę zautomatyzowanych systemów składowania i wyszukiwania — od kompaktowych radiowych regałów wahadłowych po wielopoziomowe 4-kierunkowe wózki transportowe i żurawie wysokiego składowania. Obsługujemy integratorów magazynów i użytkowników końcowych w krajach WNP, na Bliskim Wschodzie, w Azji Południowo-Wschodniej, Australii i Ameryce Łacińskiej.
Wszystkie systemy pochodzą od certyfikowanych producentów i są skonfigurowane pod kątem konkretnego obciążenia, przepustowości, wysokości regałów i wymagań temperaturowych.
Dwuosiowy nośnik do skrzynek i pojemników — do 500 cykli/h, głębokość toru 30 m, przystosowany do przechowywania w chłodni.
Czterokierunkowy transporter pełnopaletowy — 400 palet/h, pakiet z łańcuchem chłodniczym, gęstość 3–4× w porównaniu z wjazdem.
Zdalnie sterowany nośnik w regale wjezdnym — głębokość ponad 30 palet, akumulator 8–10 h, przyrost gęstości 25–30%.
Jednoosiowy bufor głębokiego toru — 250 cykli/h, głębokość toru 60 m, koszt o 20–35% niższy niż w przypadku układu 4-kierunkowego.
Wspólny podnośnik autobusowy (stosunek 1:6) — 500 pojemników/h, 40% mniej infrastruktury dźwigowej w porównaniu z podnośnikami indywidualnymi.
Układnica wysokiego składowania — wysokość 45 m, dokładność ± 5 mm, energia regenerowana 30%, dodatek wahadłowy EMS.
Dwuosiowy nośnik autonomiczny · Wielopoziomowy · Gotowy do transportu towarowego
Czterokierunkowy transporter to najwydajniejszy dostępny na rynku system AS/RS o kompaktowym obciążeniu. Każdy nośnik wahadłowy porusza się autonomicznie zarówno w osi X (wzdłuż rzędu składowania), jak i osi Y (w poprzek korytarza), wykorzystując pokładowe laserowe czujniki odległości do precyzyjnego pozycjonowania z dokładnością do ± 2 mm. Dzięki temu pojedynczy nośnik może obsługiwać każde miejsce składowania na swoim poziomie bez konieczności powrotu do stałego korytarza — co zasadniczo różni się od starszych systemów dwukierunkowych.
Wdrożenia wielopoziomowe wykorzystują dedykowane windy pionowe (po jednym na koniec korytarza) do przemieszczania nośników między poziomami, podczas gdy przenośniki we/wy łączą system regałów ze stanowiskami kompletacji towarów do osób. WCS (system kontroli magazynu) organizuje w czasie rzeczywistym wyznaczanie tras przewoźników, planowanie wind i sekwencjonowanie przenośników. Systemy zazwyczaj obsługują 4–12 przewoźników na poziom, a flota liczy ponad 20–200 przewoźników, w zależności od wymagań dotyczących przepustowości.
Zasada działania
Przewoźnik wchodzi do rzędu magazynu → pozycjonowanie pod kontrolą lasera → rozkłada widły, aby podnieść torbę → przechodzi do szyny poprzecznej → przesuwa się do windy pionowej → dostarcza do przenośnika we/wy na stacji kompletacji. Pełny cykl: 30–60 sekund w zależności od dystansu.
| Typ obciążenia | Torba / kosz / taca |
| Standardowy rozmiar torby | Opcje 600×400mm, 400×300mm |
| Maksymalne obciążenie / torba | 30–50 kg |
| Prędkość nośnika (X/Y) | 3,0 / 2,5 m/s (bez ładunku) |
| Dokładność pozycjonowania | ±2 mm |
| Przepustowość (na przewoźnika) | 300–500 cykli/godz |
| Prędkość podnoszenia (w pionie) | 1,5–2,0 m/s |
| Wysokość regału | Do 30 m (wielopoziomowe) |
| Poziomy przechowywania | Typowo 4–20 poziomów |
| Bateria | Li-ion, automatyczne ładowanie na końcu szyny |
| Zakres temperatur | -25°C do +40°C |
| Integracja z WMS-em | TCP/IP, API REST, OPC-UA |
Wspornik jednoosiowy · Głęboki pas · FIFO lub LIFO · Kompatybilny z modernizacją
Dwukierunkowy (jednoosiowy) system transportu toreb działa w jednym rzędzie na raz, przypisanym przez WCS do określonego pasa magazynowania. Porusza się tam i z powrotem po stałej szynie, co upraszcza konstrukcję i jest o 20–35% tańszy niż system 4-kierunkowy. Najlepiej nadaje się do magazynów z mniejszą liczbą aktywnych jednostek SKU, głębokimi ścieżkami składowania i aplikacjami, w których głównym celem jest zarządzanie buforami FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło) lub LIFO, a nie przepustowość dostępu swobodnego.
System dwukierunkowy można rozbudować do systemu czterokierunkowego poprzez dodanie infrastruktury kolejowej międzynawowej, co czyni go logicznym wyborem na poziomie podstawowym w przypadku przedsiębiorstw oczekujących wzrostu. Systemy zazwyczaj wykorzystują jednego nośnika na 2–3 korytarze przy niższej przepustowości, co zmniejsza liczbę przewoźników i złożoność WCS w porównaniu z wdrożeniami czterokierunkowymi.
Najlepsza aplikacja
Magazyny buforowe FMCG, wstępne sortowanie DC napojów/nabiału, bufor gotowych wyrobów piekarniczych — operacje o dużej objętości i niskiej liczbie SKU, gdzie wystarczająca jest organizacja „pas po SKU” i przepustowość poniżej 200 cykli/godz. na korytarz.
| Typ obciążenia | Torba / kosz 600×400mm |
| Maksymalne obciążenie / torba | 30–50 kg |
| Prędkość przewoźnika | 2,0–3,0 m/s |
| Przepustowość (na przewoźnika) | 150–250 cykli/godz |
| Głębokość pasa | Do 60m |
| Tryb przechowywania | FIFO lub LIFO (konfigurowalne) |
| Wysokość regału | Do 25m |
| Liczba przewoźników | 1 na 2–3 przejścia (wspólne) |
| Dokładność pozycjonowania | ±3 mm |
| Bateria | Li-ion, 8–10 godzin na jednym ładowaniu |
| Zakres temperatur | -25°C do +40°C |
| Ścieżka aktualizacji | Kompatybilny z dodatkową szyną 4-kierunkową |
Wytrzymała, dwuosiowa · Pełna automatyzacja palet · Możliwość głębokiego mrożenia -25°C
Czterokierunkowy wózek paletowy jest odpowiednikiem systemu transportu palet do dużych obciążeń, przeznaczonym do obsługi pełnych palet euro i palet przemysłowych o masie do 1500 kg. Przewoźnik wykorzystuje podnośnik nożycowy lub łańcuchowy do podnoszenia palety, a następnie przemieszcza się zarówno wzdłuż rzędu składowania, jak i przez korytarz, aby uzyskać dostęp do dowolnej pozycji palety na regale. Dalmierz laserowy zapewnia dokładność pozycjonowania ± 5 mm i niezawodne wprowadzanie wideł do palet.
Do zastosowań w łańcuchu chłodniczym w temperaturach od -18°C do -25°C nośnik jest wyposażony w podgrzewaną komorę akumulatora, niskotemperaturowy akumulator litowy (pracujący do -30°C) i smary NSF H1 dopuszczone do kontaktu z żywnością na wszystkich powierzchniach łożysk. W stali regałów zastosowano profile ocynkowane ogniowo, aby zapewnić odporność na korozję wynikającą z kondensacji wilgoci w cyklach zamrażania i rozmrażania. W połączeniu z niskotemperaturowymi przetwornikami VFD na przenośnikach I/O tworzy to kompletny system AS/RS odporny na mróz.
Zaleta łańcucha chłodniczego
Czterokierunkowe wózki paletowe zwiększają gęstość składowania 3–4 razy w porównaniu z regałami do wózków widłowych wjezdnymi o tej samej powierzchni budynku — bezpośrednio zmniejszając objętość chłodzonego budynku i koszty energii. Mniejsza liczba otworów drzwiowych utrzymuje stabilną temperaturę w chłodni.
| Rozmiar palety | 1200×1000 / 1000×1200 mm (Euro) |
| Maksymalne obciążenie / paleta | 1500 kg |
| Prędkość nośnika (X/Y) | 1,5 / 1,2 m/s przy obciążeniu |
| Dokładność pozycjonowania | ±5 mm |
| Przepustowość | 200–400 palet/godz. (multi-nośnik) |
| Mechanizm podnoszenia | Nożyce / podnośnik łańcuchowy |
| Wysokość regału | Do 25m |
| Bateria (zimna) | Li-ion -30°C, ogrzewana komora |
| Smarowanie | Opcja NSF H1 do kontaktu z żywnością |
| Zakres temperatur | -25°C do +40°C |
| Materiał regałowy | Dostępne cynkowanie ogniowe lub SS |
| Integracja z WMS-em | TCP/IP, OPC-UA, API REST |
Zdalnie sterowane RF · Wymiana typu drive-in · LIFO lub FIFO · Najniższy koszt wejścia
Radio shuttle to półautomatyczne rozwiązanie do przechowywania palet, które zastępuje konwencjonalne regały wjezdne przy wykorzystaniu istniejących wózków widłowych. Zdalnie sterowany pojazd transportowy („wahadłowiec”) porusza się po szynach wewnątrz głębokiego pasa magazynowego. Operator wózka widłowego umieszcza wózek na żądanym pasie za pomocą pilota RF lub aplikacji na tablecie; wózek automatycznie przemieszcza się do optymalnej pozycji przechowywania i samodzielnie odkłada lub pobiera paletę.
Podstawową zaletą jest wyeliminowanie konieczności wjeżdżania wózkiem widłowym wewnątrz konstrukcji regału – co jest głównym źródłem uszkodzeń regałów i incydentów związanych z bezpieczeństwem w konwencjonalnych konfiguracjach wjazdowych. Wózki radiowe umożliwiają również osiągnięcie o 25–30% większej liczby pozycji palet na tej samej powierzchni w porównaniu z regałami wjezdnymi, ponieważ między paletami nie jest potrzebny wózek widłowy. Dostępne są układy FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło) przy konfiguracji pasów z dwoma wejściami.
Kluczowa zaleta w porównaniu z wjazdem
Żaden wózek widłowy nie wjeżdża do strefy regałów. Zero uszkodzeń pionowych regałów w wyniku kolizji wózków widłowych — jeden z najczęstszych i kosztownych problemów związanych z konserwacją magazynu. Carrier nawiguje za pomocą czujników ultradźwiękowych i pokładowych koderów do wykrywania końca pasa.
| Typ palety | Standardowe palety EUR/ISO |
| Maksymalne obciążenie / paleta | 1500 kg |
| Prędkość nośnika (z ładunkiem) | 0,6–1,0 m/s |
| Prędkość przewoźnika (bez ładunku) | 1,2–1,5 m/s |
| Głębokość pasa | Głębokość 5–30+ palet |
| Tryb przechowywania | LIFO (standard) / FIFO (dual-entry) |
| Kontrola | Pilot RF + opcjonalna aplikacja na tablet |
| Bateria | Li-ion / kwasowo-ołowiowy, 8–10 godz |
| Czas ładowania | Pełne ładowanie 2–3 godziny |
| Wysokość regału | Do 12m |
| Zakres temperatur | -25°C do +40°C |
| Nawigacja | Enkoder + ultradźwiękowe czujniki końca pasa |
Centralna winda (autobus) · Brak wind na poszczególnych poziomach · Integracja z antresolą
System autobusowego transportu wahadłowego wykorzystuje centralny wagon „autobusowy” — pojedynczy pojazd z podnośnikiem pionowym, który przemieszcza się pomiędzy wszystkimi poziomami magazynu, przewożąc przewoźników wahadłowych z poziomu na poziom. W przeciwieństwie do konwencjonalnych wielopoziomowych systemów wahadłowych, które wymagają dedykowanej windy na każdym końcu korytarza, w podejściu autobusowym wykorzystuje się jedną wspólną windę na strefę, co znacznie zmniejsza koszty infrastruktury w magazynach średniej wysokości (6–18 m, 4–8 poziomów).
Wariant z transportem poddaszowym został zaprojektowany specjalnie dla magazynów na antresoli, w których nad istniejącym obiektem zainstalowano platformę magazynową. W górnej strefie magazynu działają wózki wahadłowe na poddaszu, natomiast stanowiska kompletacji znajdują się na parterze. Transfer podaje skrzynki na przenośnik grawitacyjny lub system taśmowy w celu ich pobrania. Ta konfiguracja jest popularna w centrach dystrybucji detalicznej 3PL i żywności, gdzie istnieje przestrzeń pionowa, ale pełna inwestycja kapitału ASRS nie jest jeszcze uzasadniona.
Autobus kontra winda ASRS
System autobusowy wykorzystuje 1 windę na 4–6 korytarzy magazynowych (winda wspólna). Pełna winda ASRS wykorzystuje 1 windę na 1–2 korytarze. Systemy autobusowe zmniejszają koszty infrastruktury dźwigowej o 40–60% kosztem pewnej przepustowości — idealne rozwiązanie w przypadku operacji poniżej 500 transportów toreb/godz.
| Poziomy przechowywania | 2–12 poziomów |
| Wysokość magazynu | 6–18 m (autobus) / 4–8 m (poddasze) |
| Prędkość windy autobusowej | 1,0–1,5 m/s |
| Prędkość transferu | 2,0–3,0 m/s |
| Windy na system | 1 autobus na 4–6 korytarzy |
| Przepustowość | 100–500 pojemników/godz. (system) |
| Typ obciążenia | Standardowa torba 600×400mm |
| Maksymalne obciążenie / torba | 50 kg |
| Wybierz interfejs stacji | Przenośnik we/wy na poziomie gruntu |
| Zakres temperatur | 0°C do +40°C (standardowo) |
| Integracja z WMS-em | TCP/IP, API REST |
| Ślad vs winda | 30–40% mniej infrastruktury dźwigowej |
Układnica jednomasztowa · Bardzo wysokie magazyny · Podwieszona kolej jednoszynowa EMS
Układnica (układnica) AS/RS to standard branżowy dla bardzo wysokich magazynów o dużej pojemności — zwykle o wysokości od 15 do 45 m. Każda jednostka dźwigu porusza się po szynie podłogowej w dedykowanym wąskim korytarzu (900–1200 mm) z urządzeniem do obsługi ładunków prowadzonym na maszcie (LHD), które podnosi się i opuszcza, aby uzyskać dostęp do dowolnego poziomu magazynu. Pojedynczy dźwig obsługuje jeden korytarz, a dźwigi działają równolegle w wielu korytarzach, koordynowanych przez WCS.
Żurawie wieżowe wykorzystują absolutne enkodery położenia (lub laserowe systemy pomiarowe) do ruchu poziomego i absolutne enkodery montowane na maszcie do pozycjonowania pionowego — uzyskując dokładność pozycjonowania ± 5 mm na wysokościach do 45 m. Nowoczesne żurawie wykorzystują hamowanie regeneracyjne silnika wciągnika w celu odzyskiwania energii podczas operacji opuszczania, zmniejszając zużycie energii o 20–30% w porównaniu z konstrukcjami z hamulcem oporowym. Dostępne są konfiguracje zarówno palet, jak i toreb; dźwigi kombinowane (dwusuwowe) mogą przechowywać jeden ładunek, jednocześnie wyjmując drugi.
The EMS (zelektryfikowany system jednoszynowy) Shuttle uzupełnia żurawie stosowe do transportu materiałów między magazynami. Nośniki EMS zawieszone są na napowietrznej zelektryfikowanej sieci kolejowej i poruszają się autonomicznie z prędkością do 2,5 m/s, wyznaczając trasy między liniami produkcyjnymi, stacjami we/wy ASRS i miejscami postojowymi. Sieć kolejowa może obejmować zwrotnice i pętle dla złożonych konfiguracji tras.
Żuraw wieżowy czy wahadłowiec: kiedy wybrać
Żurawie wieżowe doskonale radzą sobie z umieszczaniem 5 000–200 000 palet w magazynach o wysokości powyżej 20 m i przepustowości poniżej 120 palet/godz. na korytarz. Systemy wahadłowe osiągają lepsze wyniki, gdy przepustowość przekracza 500 ruchów na godzinę na wielu poziomach, a wysokość jest mniejsza niż 20 m. Konfiguracje hybrydowe (dźwigi do głębokiego składowania, wózki wahadłowe do stref kompletacji) są coraz bardziej powszechne.
| Dane techniczne dźwigu stosowego | |
|---|---|
| Maksymalna wysokość magazynu | Do 45m |
| Szerokość korytarza (dźwig) | 900–1,200 mm |
| Maksymalna ładowność | 500–3 000 kg/ładunek |
| Prędkość pozioma | Do 180 m/min (3,0 m/s) |
| Prędkość podnoszenia | Do 60 m/min (1,0 m/s) |
| Łączna prędkość | Jednoczesna podróż H+V |
| Dokładność pozycjonowania | ±5 mm (wysokość do 45m) |
| Przepustowość | 60–120 palet/godz. na dźwig |
| Odzysk energii | Hamowanie regeneracyjne wciągarki |
| Zakres temperatur | -25°C do +40°C |
| Komunikacja | Kabel bezprzewodowy/festonowy |
| Specyfikacje wahadłowca EMS | |
| Prędkość przewoźnika | Do 2,5 m/s |
| Maksymalna ładowność | 100–500 kg (typ nośnika) |
| Zasilanie | Szyna zelektryfikowana (bez akumulatora) |
| Rozgromienie | Automatyczne przełączanie, topologia pętli |
| Parametr | 4-kierunkowy transport tote | Czterokierunkowy transport palet | Transfer radiowy | Żuraw wieżowy AS/RS |
|---|---|---|---|---|
| Typ obciążenia | Torba 600×400mm | Paleta 1200×1000mm | Paleta (standardowa) | Paleta / torba |
| Maksymalne obciążenie / jednostka | 50 kg | 1500 kg | 1500 kg | 3000 kg |
| Przepustowość | 300–500 cykli/godz | 200–400 palet/godz | 30–60 palet/godz./ścieżkę | 60–120 palet/godz |
| Maksymalna wysokość regału | 30 m | 25 m | 12 m | 45 m |
| Ocena przechowywania w chłodni | ✅ -25°C | ✅ -25°C | ✅ -25°C | ✅ -25°C |
| Poziom automatyzacji | W pełni automatyczny | W pełni automatyczny | Półautomatyczne | W pełni automatyczny |
| Integracja z WMS-em | TCP/IP, OPC-UA | TCP/IP, OPC-UA | RF/samodzielny | TCP/IP, OPC-UA |
| Typowy rozmiar projektu | 500–100 000 toreb | 1 000–50 000 palet | 200–5 000 palet | 5 000–200 000 palet |
4-kierunkowe systemy transportu tote dla centrów realizacji zamówień o dużej liczbie SKU. Wydajność 1 000–5 000 pojemników/godz. ze stacjami kompletacji „towar do osoby”.
Czterokierunkowe wózki paletowe o temperaturze znamionowej od -18°C do -25°C do DC z mrożonkami. Zmniejsza narażenie człowieka na zimno; zwiększa efektywność energetyczną w porównaniu z konwencjonalnymi regałami.
Tote shuttle ASRS ze śledzeniem partii i zarządzaniem datami ważności. Konfiguracje pomieszczeń czystych zgodne z GMP dostępne na żądanie.
Żuraw wieżowy AS/RS do bufora części przytorowych. Transfer EMS do przepływu materiału między zakładami. Integruje się z ERP/MES poprzez OPC-UA.
Pozyskujemy bezpośrednio od certyfikowanych chińskich producentów ASRS i zarządzamy kompleksową logistyką eksportu – FOB, CIF lub DDP do WNP, na Bliski Wschód, do SEA i poza nią.
Dostarczamy komponenty napędowe zasilające systemy wahadłowe — przetwornice częstotliwości Kontrola Techniques M700, napędy ABB ACS880, czujniki SICK — z tego samego źródła, co system mechaniczny.
Duże doświadczenie w Kazachstanie, Uzbekistanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wietnamie i na innych rynkach, na których wdrażanie ASRS przyspiesza, ale zachodni dostawcy podają 18-miesięczny czas realizacji. Odpowiadamy w ciągu 24 godzin.
Rzadkie możliwości: kompletne pakiety ASRS z łańcuchem chłodniczym z układami mechanicznymi o temperaturze znamionowej do -25°C oraz komponentami elektrycznymi przystosowanymi do pracy w niskich temperaturach (napędy, czujniki, kable). Jeden dostawca, pełna odpowiedzialność.
„Potrzebowaliśmy czterokierunkowego systemu transportu toreb dla nowej chłodni w Kazachstanie. Econocontrol zapewnił projekt systemu, konkurencyjne ceny i przeprowadził całą odprawę celną. Elementy napędu idealnie pasowały do systemu transportu.”
— Dyrektor ds. logistyki, Almaty Cold DC
„Jako integrator systemów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich polegamy na Econocontrol w zakresie dostaw systemów wahadłowych, gdy zachodnie marki mają czas realizacji wynoszący 9–12 miesięcy. Ich czas reakcji i wsparcie techniczne są doskonałe”.
— Kierownik projektu, integrator w Dubaju
Podaj nam wymiary swojego magazynu, liczbę palet/skrzynek, wymagania dotyczące przepustowości i zakres temperatur. W odpowiedzi prześlemy wycenę budżetową w ciągu 24 godzin.